NOS – CO DĚLAJÍ VŮNĚ?

Když mluvíme o čichu, musíme se také podívat na samotný smysl. Nos je důležitý pro dýchání, protože vzduch pro plíce se v něm zahřívá a nečistoty jsou zde filtrovány. Na vrcholu nosní dutiny se nachází samotný smyslový orgán.

reukorgaan.jpg

Můžeme cítit pouze látky, které se vznášejí ve vzduchu jako plyn nebo pára. Vnímání vůně vzniká tím, že se vonné látky rozpouští ve vrstvě hlenu a jsou rozpoznávány speciálními smyslovými buňkami. Receptorové buňky fungují specificky pro určitou vonnou látku, takže máme jen omezený počet buněk k tomu, abychom například mohli cítit růži. To také znamená, že existuje maximum toho, co můžeme cítit. Při přetížení přestáváme dokonce cítit a nemůžeme již cítit vůni, která je tak bohatě přítomná.

Zajímavá fakta

Cítit nosem a chutnat ústy jsou neoddělitelně spojeny. Když máme silné nachlazení, není možné něco správně ochutnat. Říkáme: Chutnat = Cítit + Chuť

Čich je užitečný při hodnocení potravin a varuje nás, když něco není v pořádku. Je to nejstarší smysl a je úzce spojen s naším hlubokým citovým životem, jako jsou pudy a obavy. Vůně může jemně ovlivňovat náš citový život. Několik příkladů:

Americké výzkumy ukazují, že koupě domu je stimulována přítomností vůně čerstvě upečeného chleba.

Proslulá japonská pracovní morálka je částečně způsobena tím, že mnoho firem brzy ráno šíří přes klimatizaci vůni citronového oleje a dalších povzbudivých vůní.

V pařížském metru se na některých místech šíří vůně borovice, aby se cestující uvolnili.

Popis vůní  

Vůně lze popsat pouze pomocí vůní, které již znáte. Představte si, že byste museli mimozemšťanovi vysvětlit vůni růže, moc daleko byste se nedostali – květinová, nasládlá, jako med – to by jen vyvolalo další otázky. K tomu, abyste o tom mohli diskutovat, potřebujete přímou zkušenost. Stejně jako zvuk lze popsat pomocí výšek a délek tónů a světlo jako kombinaci různých barev s vlastní intenzitou, se lidé po staletí pokoušeli popsat vůně logickým způsobem. Zajímavý systém, který se často používá ve světě parfémů, je uveden níže. Je zábavné se podívat, jak voní muškátový oříšek, ovce nebo kapusta.

  1. Květinová, sladká  
  2. Ovocná, šťavnatá  
  3. Éterický, svěží
  4. Éterický, svěží
  5. Kořeněná, koření
  6. Dřevitá, tvrdá
  7. Zemitá, kořenitá
  8. Balzámová, pryskyřičná
  9. Spálený, kouřový
  10. Fuselový, olejový
  11. Voskový, mastný
  12. Živočišný, teplý

Lidská reakce na vůni

Existuje mnoho tvrzení o magickém vlivu vůní na chování lidí. Podíváme-li se na zvířecí říši, například psi se vzájemně očichávají, aby se označili za přítele nebo nepřítele, nebo samečci molů, kteří mohou cítit partnerky na vzdálenost jednoho kilometru. U lidí se také předpokládají takové mechanismy, jedná se o takzvané feromony.

Feromony

Feromon je chemický posel, který přenáší zprávy mezi jednotlivci stejného druhu. (Wikipedia)

Nejznámějším příkladem je pravděpodobně skupina žen, které spolu několik měsíců žijí v jednom domě. Jejich menstruační cykly se synchronizují, takže všechny ženy nakonec menstruují současně. Feromonům se připisují různé vlastnosti, když je použijete, stanete se neodolatelnými pro opačné pohlaví! Co si myslet o následující reklamě:

“Alter Ego Pro muže se třemi lidskými feromony”

Alter-Ego je první produkt svého druhu, který neobsahuje pouze jeden nebo dva feromony, ale tři -3- lidské feromony pečlivě smíchané v olejovém základu, aby vytvořil vůni, které ženy jednoduše nemohou odolat!

Bylo prokázáno, že Alter Ego je výjimečně stabilní produkt, který poskytuje konzistentnější výsledky než většina ostatních feromonových produktů. To znamená, že účinek, který má dnes na někoho, bude obecně vyvolán i zítra, pozítří atd. Pokud dosáhne požadovaného výsledku u jiné osoby nebo skupiny osob, bude se vám obzvláště líbit, že můžete stejný výsledek vytvořit znovu, kdykoli budete chtít.

**zdroj: Tyto příběhy nemůžeme brát příliš vážně, i když je lákavé jim chtít věřit. Význam feromonů pro lidský druh je však malý ve srovnání se zvířecí říší:**

Vůně se během staletí stala kulturně méně důležitou a v západním světě jde často o prevenci nebo maskování zápachu. Pro nás je vůně subjektivní záležitostí, představte si, že by pes něco považoval za smradlavé, pro něj je vůně jako obraz a prostě ji vnímá! Existují stále kultury, které považují vůni za důležitou. Při loučení s milovaným přítelem si někteří Papuánci na Nové Guineji vkládají ruce do podpaží druhého a pak si je otírají o vlastní tělo. Je to jako by si vzali vůni druhého s sebou jako fotografii.

Kromě toho, že jsme kulturně méně zaměřeni na vůně, jsme také fyzicky méně vybaveni než zvířata a orgány, které jsou potřebné k vnímání feromonů, jsou v naší nosní dutině přítomny jen jako rudimentární zbytky, podobně jako máme slepé střevo nebo kostrč. Jde o tzv. vomeronazální orgán, který je na obrázku před vlastním čichovým orgánem. Lidé a mnoho dalších savců mají za předními řezáky kanálek, který prochází patrem a který umožňuje dobře nasávat feromony. U nás je však tento vlastní orgán sotva patrný, na rozdíl od například koní nebo koček.

Paralelně s oslabeným vnímáním vůní je zde i snížená produkce vůní. Mluvíme o tzv. apokrinních žlázách, které mají například gorily nebo šimpanzi po celém těle a které vylučují feromony. Kolem bradavky máme takové žlázy, díky nimž novorozené dítě snadno najde bradavku. Pouze kolem pohlavních orgánů a v podpaží se ještě nachází několik těchto žláz. Vliv feromonů na člověka bývá často přeceňován a zázraky, jako je tato reklama výše, se jistě nestanou. Skutečným zázrakem je pravděpodobně astronomický zisk, který tato firma dosáhne díky důvěřivé povaze nakupující veřejnosti. Alter ego…

Co vlastně vůně dělají?

Vůně ovlivňují naše vědomí a jsou schopné nás naladit na určitou náladu. Nenutí, ale zvou. A je naprosto pravda, že citron je povzbuzující a je příjemné jej cítit, když pracujete. Možná to dokonce zlepší kvalitu vaší práce. Nebo že jasmín působí relaxačně a je příjemné jej cítit před spaním. Ale to neznamená, že citron vás přiměje pracovat nebo že jasmín vás přiměje spát. Vůně přidávají světu hodnotu, i když si toho možná nejsme tak vědomi, ale je pravda, že lidé, kteří z nějakého důvodu ztratili čich, mají zvýšené riziko deprese.

Vůně mohou být neocenitelné, ale skutečnou práci musíme udělat sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *